Je naozaj nádherné prechádzať svetom vína a spoznávať všetky jeho farby. Rebríček farieb popisuje približne 50 odtieňov. To je slušná paleta. U ružových vín sú názvy farieb špeciálne zaujímavé. Podľa odrody hrozna a techniky výroby, majú roséčka farbu od ružovo šedej, cez lososovú, červený grep, korálovo ružovú po malinovú.

PREČO JE TO RUŽOVÉ?

 

Technika výroby ružového vína sa výrazne líši od výroby bieleho alebo červeného vína. Ružové víno sa obyčajne vyrába z modrého hrozna. Zámerne hovorím obyčajne lebo v niektorých častiach sveta sa môže zmiešať biele víno s červeným. Vznikne víno s ružovou farbou a niekedy vskutku nemusí chutiť zle.

Ja osobne preferujem krátku maceráciu modrého hrozna. Ešte predtým ako idem oberať modré hrozno, Cabernet Sauvignon, Ruland modrý, alebo inú modrú odrodu ako Zweigeltrebe, musím byť rozhodnutý, že víno z tohto hrozna bude ružové. Víno musí mať telo zo správnych kyselín a príťažlivosť v chuti, ktorú mu dávajú vyzreté taníny alebo aj zvyškový cukor. Ružová farba muštu sa dá získať aj tak, že sa pri výrobe červeného vína časť muštu včas oddelí.

Pokiaľ sa Vám článok páči, možno by ste si chceli prečítať aj o organizmoch v pôde a ich vpliv na víno – http://vinomatas.sk/mikrozivot/

SKIN CONTACT

 

Toto krásne slovné spojenie znamená, v doslovnom preklade, kontakt kože. Ešte predtým, ako sa vám začnú ježiť chlpy na tele, prípomínam, že stále hovoríme o hrozne.

Je to krátkodobá macerácia hrozna a netrvá dlhšie ako pár hodín. Pri podchladení pod 4 °C to môže byť maximálne pár dní. Hrozno sa vylisuje, potom začne prebiehať alkoholová fermentácia. Za ňou nasleduje malolaktická fermentácia. Premení drsnú kyselinu jablčnú na jemnú kyselinu mliečnu. Potom, môžeme ale nemusíme, použiť dubový sud a parádne roséčko je na svete.

BUBLINKÝÝÝ

 

Tak ako biele víno môže byť šumivé alebo perlivé, je možné pridať do ružového vína aj oxid uhličitý. Potom vznikne FRIZZANTE ..

A je fantastickééé. Hlavne v lete. Ale aj v zime poteší 🙂

Bublinky vo fľaške môžu byť aj prírodné. Musí sa zvoliť postup ako pri tradičnej výrobe sektov. Takto vznikne ružový sekt. Tak, už viete ako sa výrába z modrého hrozna ružové víno. Ja som sa veľmi zabavil pri písaní tohto príspevku a verím, že sa vám článok páčil. Napíšte aj komentár alebo otázku.

Budem štastný ak budete môj blog zdielať aj na vašom facebooku s vašimi priatelmi.